HUTIRA - VODA
voda@hutira.cz
+420 547 228 387
 • Hutira
  Menu

  Spojení byznysu a pomoci v rozvojových zemích. Asi tak by se dal ve zkratce popsat projekt, který jsme již před několika lety zahájili ve spolupráci se společnostmi S.E.D.A. CONSULTING S. R. O. Po několikaměsíčním testování a zpracování studie proveditelnosti jsme v pondělí 12. února expedovali kontejnerovou úpravnu vody do ghanského města Kade. Naše technologie bude v oblasti pomáhat s hospodařením s pitnou vodou.

  Zhruba v polovině loňského roku jsme přímo v Ghaně upravovali vodu z řeky na testovacím zařízení. Na základě testování jsme zpracovali studii proveditelnosti, po ní i finální nabídku a technický návrh technologie pro zákazníka. „V porovnání s tím, co do lokality dodáváme teď, se jednalo o malé zařízení, na kterém jsme si otestovali vodu ve stěžejním stupni úpravy. Díky tomu jsme navrhli několikastupňovou technologii,“ říká Petr Hajný, ředitel divize VODA společnosti HUTIRA. Oddělení konstrukce následně začalo zpracovávat komplexní podklady pro výrobu technologie. „Výroba trvala od září až do konce ledna, tedy asi pět měsíců,“ dodává Hajný.

  V pondělí 12. února jsme expedovali z našeho skladu velký, čtyřicetistopý kontejner, o devět dní později jsme pak odeslali k přepravě ještě malý kontejner s chemií potřebnou pro úpravu vody a zbývajícími komponenty. „Celou zásilku jsme museli vzhledem k její velikosti rozdělit do dvou částí, obě už jsou na cestě do Ghany,“ vysvětluje Hajný. Proces expedice obnášel řadu doprovodných činností, kromě spolupráce na celním řízení také komunikaci s dopravcem a pečlivou přípravu technologie na cestu po moři, zejména pak důkladné zabezpečení citlivých částí vůči působení vlivů mořské vody.

  V průběhu dubna pak vyrazí náš pětičlenný tým přímo do Ghany, aby tuto technologii zprovoznil a zaškolil obslužný personál v místě instalace. Ve skutečnosti ale bude tato pracovní skupina o něco širší pro případ, kdy by se některý ze zaměstnanců nemohl zúčastnit. „Na celou akci se připravujeme už v těchto chvílích, kromě zajištění víz je potřeba také povinné očkování nebo rezervace letenek. Do Kade vyrazíme ve druhé polovině dubna letošního roku zhruba na čtrnáct dní,“ říká Hajný.

  V Kade už teď probíhají rozsáhlé stavební úpravy. Přesné místo, kde bude naše kontejnerová úpravna stát, se totiž nachází asi tři sta metrů od řeky. „To znamená, že se musí položit potrubí a u řeky vybudovat základní jímací objekt. Komplikací je, že se v lokalitě řeka často vylévá a působí poměrně velké povodně. Takže kontejner bude muset stát na masivních pilířích asi jeden a půl metru ve vzduchu, tedy nad výškou potenciální desetileté vody,“ popisuje Hajný. Součástí příprav jsou taky pravidelné kontrolní dny prostřednictvím on-line videohovorů, kde na dálku předáváme pracovníkům SEDA AFRICA GROUP informace o tom, jak by měli dále postupovat ve stavebních úpravách.

  Jednání o dodávce naší technologie trvala přibližně tři roky. Projekt se zrodil z iniciativy našeho zákazníka, společnosti S.E.D.A. CONSULTING S. R. O., která se na ghanském trhu dlouhodobě pohybuje. „Úpravna bude součástí většího komplexu, jeho součástí bude nadzemní akumulační vak nebo výdejní automat na vodu, aby si lidé mohli pitnou vodu samostatně odebírat. Prostřednictvím cisteren se pak bude distribuovat voda do dalších částí regionu,“ popisuje Hajný. Chybět nebude ani kancelářský komplex a showroom, kde budou zástupci našeho partnera pod hlavičkou společnosti SEDA AFRICA GROUP prezentovat české technologie nejenom pro úpravu znečištěné vody.

  „Nejedná se tedy o ryze humanitární projekt, je to spojení byznysu a pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. V těchto místech je bohužel s vodou velký problém. Lidé v této oblasti často využívají znečištěnou vodu přímo z místní řeky Birim,“ vysvětluje Hajný s tím, že město Kade získalo finanční podporu od českého ministerstva zahraničních věcí v podobě vázaného daru. Ten je určený právě na financování environmentálních projektů v rozvojových zemích.

  Věříme, že spolupráce s ní přinese i další zahraniční realizace v rámci technologií na úpravu vody, nejenom v Ghaně. „Dlouhodobě se snažíme prosadit na zahraničním trhu a Afrika je právě tou lokalitou, kde je s pitnou vodou problém a kde chceme lidem pomáhat. Společnosti pod hlavičkou S.E.D.A. vnímáme jako našeho exkluzivního obchodního partnera, který bude naše technologie zastupovat a obchodně prosazovat. Máme indicie o tom, že obchodní potenciál v Africe je obrovský,“ říká Hajný s tím, že pokud se tento projekt podaří bezproblémově spustit, může přilákat další investory a rozproudit místní trh.